Zdraví

Zdraví, imunita, COVID-19


Původně jsem sem chtěl začít dávat věci ohledně zdravého jídla, diet a podobně, ale vzhledem k aktuální situaci, nad kterou zůstává rozum stát, se chtě nechtě asi musím do "kovidu" dát. Ale vlastně s tím také správná životospráva souvisí.

Onemocnění COVID-19 způsobené novým typem koronaviru

Onemocnění COVID-19 je způsobeno novým typem koronaviru s odborným označením SARS-CoV-2. Jedná se o (velmi?) infekční onemocnění podobné chřipce, které se projevuje zejména horečkami, respiračními potížemi (kašel, dušnost), bolestí svalů, únavou, ztrátou čichu, ... - záleží na konkrétním průběhu u každého jedince (na stavu jeho zdraví). Rizikové skupiny, jak se ukazuje, jsou lidé s věkem 70+ a lidé s chronickými onemocněními.

Panika kvůli viru není na místě

I když to asi není úplně jednoduché si toto připustit po několika měsících neustálé mediální masáže a spousty dezinformací, které šíří všechny možné strany - jak vládní činitelé a "odborníci", tak "konspirační teoristé", tak na rozdíl od jara jsou teď už dostupné výzkumy a statistiky, které ukazují, že věci jsou jinak, než je do lidí hustěno, panika není na místě a na místě nejsou ani plošné restrikce, devastace ekonomiky a ničení zdraví, které mají mnohem větší následky než koronavirus.

Dnes už se dá říct, že tyto restrikce a nařízení mají nepoměrně větší dopad a to nejen na zdraví, než samotný COVID-19, protože nepoměrně mnohem více lidí umírá kvůli neposkytování zdravotní péče a na jiné věci, než na COVID-19 - což jak se zdá, po půlroční masmedia masáži, lidi moc netrápí. Aktualizace: Konečně se to dostává na světlo i oficiálně ČTK: Vědci: Tisíce lidí v ČR v době epidemie umírají zbytečně.

Ve zkratce - zachovejme si zdravý rozum

Důležité je uvědomit si, že náš imunitní systém, pokud funguje jak má, se s tímto virem bez problémů vypořádá, takže je dobré se na podporu imunitního systému zaměřit a to nejen pokud patříte do rizikových skupin (věk 70+, pokud jste člověk s chronickým onemocněním [obezita, cukrovka, vysoký tlak...] či oslabenou imunitou). Praktické rady najdete ve videích a pár rad je vypsáno i níže.

Opravdu je COVID-19 tak nebezpečný a smrtící?

Nenechejte se zmást medii a dalšími dezinformátory. Stačí si vzít čísla z aktuální statistiky Ministerstva zdravotnictví ČR, což je k 9. 12. 2020: vyléčení 489759, úmrtí 9136 (pozor toto číslo udává zemřelé s "kovidem", nikoliv ty, kteří na COVID-19 opravdu zemřeli, čili skutečné číslo je mnohem nižší a hlavně různé pro různé skupiny lidí) a zjistíme, že velmi nadsazené číslo "úmrtnosti na COVID-19" je 1,83% (9136 / 4988,95) čili žádných 10% a jak můžete zjistit v jednom z videí níže, tak podle studie WHO se ukazuje, že COVID-19 je jen o něco "nebezpečnější" než chřipka, kolem které se rozhodně takový humbuk nedělá. (To ale neznamená, že by se chřipka měla podceňovat).

Aktualizace: Podíl těch, kteří infekci virem přežijí (21.12.2020)

99,997 % ve věku 0 - 19 roků
99,98 % ve věku 20 - 49 roků
99,5 % ve věku 50 - 69 roků
94,6 % ve věku nad 70 roků
Tyto čísla jasně ukazují, že COVID-19 není důvodem k zastavení zeměkoule.


Zajímavá videa k onemocnění COVID-19

Videa, která reflektují současné poznatky ohledně COVID-19, které se v masmédiích nedozvíte.

Výborná čísla (21. 12. 2020)

Přestaňme věřit lžím (10. 12. 2020) - probuďme se ;-)

Jak funguje imunita? Jak je to s opětovným nakažením? (27. 11. 2020)

Kdy je člověk infekční? Proč pozitivní test na COVID-19 neznamená automaticky onemocnění? (3. 12. 2020)

Pozitivní test na COVID-19: CO mám teď dělat? (31. 10. 2020)

Setkali jste se s nakaženým člověkem? Toto můžete udělat.

Nikdy není důvod k panice! Podle okolností kontaktu - pokud nebyl blízký, šance na případné nakažení (pokud byl ten člověk vůbec infekční) se jsou malé. Více podrobností + praktické rady co a jak případně užívat jsou ve videu :-)

Praktické rady (nejen pro rizikové)

Čemu věříte, stres/strach, životospráva, strava a prostředí jsou hlavní faktory, které ovlivňují vaše zdraví. Pokud média uspěla a jste ve stavu strachu/stresu/obav potom jste mnohem náchylnější cokoliv chytit a moc už nezáleží na tom, kolik vitamínů do sebe budete cpát, jelikož vaše tělo se není schopné efektivně obnovovat/bránit.

Dále, pokud žijete nezdravým způsobem života, pokud do sebe cpete kdejaké odpadky, kterými nás potravinářský průmysl zahrnuje, tak si pěkně zaváříte, protože vaše tělo je zaměstnané vypořádáváním se s odpadem a pak se není čemu divit.

Je čas se začít zamýšlet nad tím, jakou máme vlastně životní filosofii, jak žijeme, co do sebe dáváme a uvědomit si, že na tom záleží a že pokud člověk nemá negativní následky okamžitě, vůbec to neznamená, že to je v pořádku :-)

Vyhlídky na zlepšení či vyléčení svých aktuálních nemocí a výrazné snížení rizika komplikovaného průběhu nákazy koronavirem zajistíme, když se aktivně a hned začneme starat o své zdraví. Jak na to?

1) Často se hýbejte, pokud možno na čerstvém vzduchu. Slunce vám dodá vitamin D, důležitý pro celkovou imunitu. Zkuste zvládnout denně 3000-6000 kroků.

2) Zredukujte svoji hmotnost. Pomoci vám k tomu můžou chytré knížky, obezitolog nebo výživový poradce, případně podpůrné facebookové skupiny nebo šikovné aplikace.

3) Výrazně omezte nebo zcela vynechejte ve stravě prozánětlivý jednoduchý cukr. A vyřaďte také všechny sladkosti a průmyslově upravené potraviny. Máte-li diabetes, spolupracujte s odborníky a snažte se držet hladinu glykemie v doporučených mezích.

4) Nekuřte, přehnaně nesolte a omezte alkohol. Všechny tyto tři „neřesti“ poškozují cévy a zhoršují váš zdravotní stav.

5) Vyhýbejte se stresu! Ten zvyšuje tlak, škodí cévám a srdci a ohrožuje vaše celkové zdraví. Změňte svůj život na klidnější, je-li to jen trochu možné.

6) Dostatečně spěte. To znamená ani málo, ani moc, tak akorát, což je zhruba 7 hodin denně. Večer dodržujte spánkovou hygienu, dvě hodiny před ulehnutím nejezte, necvičte, nedívejte se do mobilu nebo na monitor počítače a věnujte se klidnějším činnostem.

Když tohle všechno zvládnete, nejen, že se budete lépe cítit, zvedne se vám nálada i výkonnost a celkově posílíte své zdraví, ale také bude vaše tělo lépe připraveno na případnou druhou vlnu koronavirové nákazy.

převzato z https://www.denik.cz/zdravi/koronavirus-ohrozene-skupiny2020.html

Řešení "krize"

Aby nebyla jen kritika - i když videa obsahují také spousty konstruktivních věcí, tak obecně:

  • Namísto nesmyslných plošných nařízení, restrikcí a zbytečné šikany občanů, začít úplně a pravdivě informovat a na základě toho dávat v jednotlivých oblastech doporučení.
  • Namísto propagování vakcín (které určitě pro většinu zdravých lidí nejsou žádoucí) jako jediné záchrany, propagovat zdravý životní styl a silnou imunitu, která si poradí nejsen s "kovidem" - protože v porovnání s ním neporovnatelně více lidí umírá na jiné věci...
  • Přestat se nechat ovládat a řídit strachem, začít přemýšlet, začít si věci ověřovat a hlavně se zamyslet nad následky / důsledky (jak krátkodobými, tak dlouhodobými).
  • Čili namísto aby se z lidí dělali blbci a ovce řízené strachem a přikazováním nebo konspiracemi, tak jim dát správné informace, aby se mohli dobře rozhodovat a mohli se sami chovat zodpovědně :-)