Výchova a rodičovství

Výchova a rodičovství jinak, než je běžné

Výchova a rodičovství - co je vlastně smyslem výchovy?

"Náhodou" jsem narazil věci, které mi pomohly hodně změnit můj pohled a myšlení ohledně dětí, výchovy, výuky atp.. Následující je kompilace různých věcí, které považuji přinejmenším za inspirativní a k zamyšlení. Každopádně to přesahuje do různých oblastí a že třeba nemátě děti, vůbec neznamená, že by vám to nic nemohlo dát. Upozorňuji předem, že tyhle věci budou vyžadovat odvahu, protože to půjde proti spoustě věcí, kterým byl člověk (na)učen a slepě jim věří. Nicméně svoboda, která s tím přichází do různých oblastí života, je nepopsatelná.

Dnešní rodiče jsou již produktem společnosti, která nahlíží na děti svým způsobem a tak dělají ze své svobodné vůle vlastním dětem to, co bylo děláno jim.
Naomi Aldort

O co NEJDE?

Protože se často potkávám s neporozuměním, lidé mají o věcech různé představy a některé pojmy, jako třeba "Nevýchova", v lidech okamžitě evokují různé emoce, chci předem uvést, o čem to není.

 • Není to o (jak se ne zrovna vhodně používá) tzv. "liberální" (anarchistické) výchově, kdy rodiče dítě nechají, ať si dělá co chce
 • Není to o tom, že by nebyly žádné hranice
 • Není to o tom, že by rodiče byli podřízeni dětem nebo dětmi ovládáni
 • Není to o návodu, jak zařídit, aby vaše dítě bylo nebo se chovalo podle vašich představ

Obsah


Zamyšlení k "výchově" dětí

Reprezentace dětství v moderní západní kultuře je založena na tom, že vidí děti jako vadné a že potřebují být formovány v dospělé bytosti. Dítě z tohoto pohledu selhává, a proto je představováno jako podřízené a také že mu nelze důvěřovat, že se vyvine samo správně. Jeho základní potřeby jsou považovány za „špatné“ a neustále se proti nim bojuje.

Na základě této představy, na děti není pohlíženo s úctou; zapojí se do společnosti, jakmile se z nich stanou „dospělí“. Dítě je vyučováno, jak se chovají dospělí, zatímco jejich vlastní dětské způsoby vyvolávají hubování, jsou ponechány pocitu selhání a závislosti na externím vedení. Tráví takové množství svých mladých let se skupinou vrstevníků, kterou kontrolují dospělí.

Tenhle pohled formuje to, jak se děti vidí svýma vlastníma očima. Vyrostou a věří, že někdo jiný než oni by měl řídit jejich způsoby (média, vrstevnický tlak atd.). Výsledkem je kultura hledačů uznání; lidí, jejichž deprese a nespokojenost tkví v hledání impulsů a přijetí, souhlasu zvenčí, zatímco často ztrácí radostnou sebedůvěru, která je řízena zevnitř.


Knihy

Aldortová Naomi: Vychováváme děti a rosteme s nimi -- Od neshod a kárání ke svobodě, rozvoji a radosti

Výchova dětí bez dominance a nedůvěry. Knihu napsala respektovaná americká terapeutka a rodinná poradkyně Naomi Aldortová. Ukazuje ucelený koncept výchovy, kde nedominuje ani rodič ani dítě a místo mentorování a manipulace se s dítětem zachází s úctou a respektem. Zjistíme z mnoha příkladů z praxe, že dítěti můžeme důvěřovat. Pouze se musíme zbavit starých a nefungujících rozšířených nesmyslů, co se vzorců chování týče.

Knihu čtu už podruhé a doporučuji ji ze všeho nejvíc :)))

Bonus: Pokud jste "Věřící", potom si na této knize můžete úžasně uvědomit, jak Bůh - jak bezpodmínečná láska vychovává nás. A to dá pěkně nafrak náboženským nesmyslům, které byly cpány do hlavy tolika lidem a lidé s nimi často operují.
A pokud nejste "Věřící" a třeba ani nemáte děti, potom si na této knize můžete uvědomit, proč z vás je, co z vás je, a může vás to osvobodit, zahojit a dostat úplně někam jinam.

Odkaz na vyhledání knihy na heureka.cz

Pavel Kopřiva; Jana Nováčková: Respektovat a být respektován

Pokud se snažíte o partnerský, respektující přístup k výchově a vzdělání, tato kniha je určena právě pro Vás. Ukazuje postupy, které se dají okamžitě využít v praxi. Je vhodná pro rodiče, učitele a všechny, kteří chtějí rozšířit své komunikační dovednosti pro zvládání běžných i náročnějších životních situací. Důsledkem osvojení těchto dovedností je udržení dobrých vztahů a pocit vnitřního klidu a sebeúcty.

Knihu jsem zatím nečetl...

Odkaz na vyhledání knihy na heureka.cz

Na podzim 2019 by měla vyjít "nová verze" této knihy

Gordon Neufeld a Gábor Maté - Držte si své děti: Proč jsou rodiče důležitější než kamarádi (vrstevníci)

Přelomová kniha, která od základu mění pohled na rodičovství. Především ale upozorňuje na jeden z nejnebezpečnějších (a zároveň na jeden z nejvíce ignorovaných) negativních trendů dnešní výchovy, kdy rodiče ztrácejí své děti na úkor jejich vrstevníků mnohem dříve, než by bylo pro zdravý vývoj dětí dobré a vlastně nutné. Kniha popisuje podstatu „pouta“ (podobně jako kniha Budování citového pouta), jakéhosi vrozeného magnetismu, který k sobě přitahuje děti a rodiče. Autoři srozumitelně a čtivě vysvětlují, kde se pouto bere, jak o něj přicházíme, co to pro nás všechny znamená a hlavně, co s tím my rodiče můžeme udělat.

Kniha by měla být dostupná v pololetí 2019. Pokud umíte anglicky, videa najdete níže

Odkaz na vyhledání knihy na heureka.cz

Thomas Gordon: Výchova bez poražených

Kniha amerického psychologa Thomase Gordona, nominovaného na Nobelovu cenu za mír, srozumitelně a názorně popisuje postupy, jak komunikovat s dětmi, jak posílit spolupráci v rodině a jak efektivně řešit problémy.

Knihu jsem zatím nečetl...

Odkaz na vyhledání knihy na heureka.cz


Seriál pro rodiče - aneb co když to může být/jít jinak?

"Seriál pro rodiče" o výchově dětí z webu Nevychova.cz, který je zdarma - stačí zadat svůj email a každé 4 dny vám přijde email s jedním dílem (průvodní dopis + odkaz na video). Přihlásit se k odběru můžete zde. Doporučuji, ony i ty dopisy mají neco do sebe. A asi úplně nejlepší je pouštět si aktuální díl opakovaně každý den, než vám přijde další. Pokud nemáte zájem, nebo spěcháte, odkazy na jednotlivé díly najdete níže.

Poznámky k seriálu

Stáhněte si poznámky. Pomůžou vám zjistit, jestli jdete ve výchově tam, kam chcete. A hodí se i pro špionskou výzvu na konci 1. dílu :-)

 1. Objevte jednu věc, která odděluje frustrované, vyčerpané rodiče od těch milovaných, co si s dětmi rozumí

 2. 3+1 dětské reakce: Ve které poznáte svoje děti?

 3. 3 zabijáci výchovy + 2 řešení: Prokoukněte je. Ať víte, jak vaše výchova dopadne.

 4. 4 - Kouzelný příběh statečné mámy. Martina to dokázala. A víte, co je nového u vás?

 5. Změnu komunikace už jste začali. Stačí jen pokračovat. Podívejte se jak

 6. Proč je tak důležité si s dětmi rozumět

  Svět, kde rodiče nemusí být ze svých dětí zoufalí. A děti nemusí prožívat strach z mámy a táty. Pojďte ho vytvořit. Máte to v rukou

 7. Katka pro vás natočila odpovědi na vaše otázky

  O rodičovském seriálu. A o kurzu Výchova Nevýchovou


Odkazy na vybraná temata


Vybraná videa z YouTube kanálu Nevýchova


Vybraná videa s Naomi Aldort (anglicky)


Další vybraná videa: Gordon Neufeld, Gabor Maté a další (anglicky)

Gordon Neufeld

Gordon Neufeld (* 1947 Vancouver) je kanadský vývojový psycholog a autor knihy Hold on to your kids : why parents need to matter more than peers (Držte si své děti: Proč jsou rodiče důležitější než kamarádi (vrstevníci)) (spoluautorem je kanadský lékař Gabor Maté), která byla přeložena do 10 jazyků (český překlad by měl být brzy dostupný). Přístup Neufelda (jeho vývojový model založený na vazbě) je založen na teorii vazby formulované Johnem Bowlby. Neufeld vyvinul teorii vazby, která obsahuje šest etap vývoje schopnosti ke vztahu, koncept polarizace, který vysvětluje stydlivost a obranné oddělení. Jeho model vazby je univerzální jak ve své aplikaci (u dospělých, stejně jako u dětí), tak ve své implementaci (ve škole stejně jako doma).

Gabor Maté

Gabor Maté CM (* 1944) původem z Maďarska, je kanadský lékař s praxí v rodinné praxi a se zvláštním zájmem o rozvoj dětí a traumata, a jejich potenciální celoživotní dopad na tělesné a duševní zdraví, včetně autoimunitních onemocnění, rakoviny, ADHD, závislostí a širokého spektra dalších stavů.


Dan Mohler - Q&A: How to Discipline Kids in Love


Pomocník na mateřské

"Pomocník na mateřské" z webu Nevychova.cz řeší porozumění těm nejmenším. Pokud na webu Nevýchova.cz zadáte svou emailovou adresu, tak vám co několik dnů přijde průvodní email s odkazem. Přihlásit se k odběru můžete zde. Doporučuji, ony i ty dopisy mají neco do sebe.

 1. Jak s Pomocníkem udělat z mateřské konečně dovolenou

 2. 3 kroky, jak uspat dítě a nestrávit tím celý večer

 3. Jak malému dítěti vysvětlit, že tohle nemůže, aniž bys ho musela věčně okřikovat

 4. Jak na přebalování, aby z toho nebyla akce na hodinu

 5. Jak udělat z uspávání nejhezčí chvilku

 6. Prožij si den z pohledu dítěte. Tvůj prcek ti ještě neumí všechno říct. Ale jedno ví určitě