Výchova a rodičovství

Rozhovor Katky Králové z Nevýchovy s Naomi Aldort


Co je smyslem výchovy?

Funkční postupy při výchově, aby se rodiče s dětmi měli dobře a děti se měly dobře se svými rodiči.

Ve většině případů, kdy si myslíme, že děti něco učíme, tak ve skutečnosti je učíme to, co děláme. Takže jak s dětmi zacházíte, právě to se učí. Pokud jste na ně naštvaní, učí se vzteku. Pokud s nimi jednáte bez respektu, učí se nerespektovat. Pokud je ovládáte a manipulujete a klidně i prostřednictvím chvály/pochvaly, učí se ovládat a manipulovat. Takže je učíme všechno toto, namísto toho, co si myslíme, že je "učíme".

Děti se učí ze vztahu, který s námi mají a z toho, jak s nimi zacházíme. Když se k nim budeme chovat laskavě, budou přirozeně laskavé. Děti chtějí zapadat a cokoliv dělají, tak nám nastavují zrcadlo. Jen nám vracejí, co jsme (jim) udělali.

Rodiče jsou často překvapení - "proč moje dítě tohle dělá?" A já jim říkám, tak se (na vás) podívejme, jak se to naučily. Ze začátku je to pro rodiče těžké uvidět, že to oni sami naučili své dítě dělat, hned jim to nedojde a také si myslí, že jsou špatní rodiče. A já jim vždy zdůrazňuji, aby se neodsuzovali, protože všichni děláme to nejlepší podle toho, co víme...