Výchova a rodičovství

Výchova a rodičovství - co je vlastně smyslem výchovy?

"Náhodou" jsem narazil věci, které mi pomohly hodně změnit můj pohled a myšlení ohledně dětí, výchovy, výuky atp.. Následující je kompilace různých věcí, které považuji přinejmenším za inspirativní a k zamyšlení. Každopádně to přesahuje do různých oblastí a že třeba nemátě děti, vůbec neznamená, že by vám to nic nemohlo dát. Upozorňuji předem, že tyhle věci budou vyžadovat odvahu, protože to půjde proti spoustě věcí, kterým byl člověk (na)učen a slepě jim věří. Nicméně svoboda, která s tím přichází do různých oblastí života, je nepopsatelná.

Dnešní rodiče jsou již produktem společnosti, která nahlíží na děti svým způsobem a tak dělají ze své svobodné vůle vlastním dětem to, co bylo děláno jim.
Naomi Aldort

O co NEJDE?

Protože se často potkávám s neporozuměním, lidé mají o věcech různé představy a některé pojmy, jako třeba "Nevýchova", v lidech okamžitě evokují různé emoce, chci předem uvést, o čem to není.

 • Není to o (jak se ne zrovna vhodně používá) tzv. "liberální" (anarchistické) výchově, kdy rodiče dítě nechají, ať si dělá co chce
 • Není to o tom, že by nebyly žádné hranice
 • Není to o tom, že by rodiče byli podřízeni dětem nebo dětmi ovládáni
 • Není to o návodu, jak zařídit, aby vaše dítě bylo nebo se chovalo podle vašich představ

Obsah


Zamyšlení k "výchově" dětí

Reprezentace dětství v moderní západní kultuře je založena na tom, že vidí děti jako vadné a že potřebují být formovány v dospělé bytosti. Dítě z tohoto pohledu selhává, a proto je představováno jako podřízené a také že mu nelze důvěřovat, že se vyvine samo správně. Jeho základní potřeby jsou považovány za „špatné“ a neustále se proti nim bojuje.

Na základě této představy, na děti není pohlíženo s úctou; zapojí se do společnosti, jakmile se z nich stanou „dospělí“. Dítě je vyučováno, jak se chovají dospělí, zatímco jejich vlastní dětské způsoby vyvolávají hubování, jsou ponechány pocitu selhání a závislosti na externím vedení. Tráví takové množství svých mladých let se skupinou vrstevníků, kterou kontrolují dospělí.

Tenhle pohled formuje to, jak se děti vidí svýma vlastníma očima. Vyrostou a věří, že někdo jiný než oni by měl řídit jejich způsoby (média, vrstevnický tlak atd.). Výsledkem je kultura hledačů uznání; lidí, jejichž deprese a nespokojenost tkví v hledání impulsů a přijetí, souhlasu zvenčí, zatímco často ztrácí radostnou sebedůvěru, která je řízena zevnitř.


Knihy

Aldortová Naomi: Vychováváme děti a rosteme s nimi -- Od neshod a kárání ke svobodě, rozvoji a radosti

Výchova dětí bez dominance a nedůvěry. Knihu napsala respektovaná americká terapeutka a rodinná poradkyně Naomi Aldortová. Ukazuje ucelený koncept výchovy, kde nedominuje ani rodič ani dítě a místo mentorování a manipulace se s dítětem zachází s úctou a respektem. Zjistíme z mnoha příkladů z praxe, že dítěti můžeme důvěřovat. Pouze se musíme zbavit starých a nefungujících rozšířených nesmyslů, co se vzorců chování týče.

Knihu čtu už podruhé a doporučuji ji ze všeho nejvíc :)))

Bonus: Pokud jste "Věřící", potom si na této knize můžete úžasně uvědomit, jak Bůh - jak bezpodmínečná láska vychovává nás. A to dá pěkně nafrak náboženským nesmyslům, které byly cpány do hlavy tolika lidem a lidé s nimi často operují.
A pokud nejste "Věřící" a třeba ani nemáte děti, potom si na této knize můžete uvědomit, proč z vás je, co z vás je, a může vás to osvobodit, zahojit a dostat úplně někam jinam.

Odkaz na vyhledání knihy na heureka.cz

Pavel Kopřiva; Jana Nováčková: Respektovat a být respektován

Pokud se snažíte o partnerský, respektující přístup k výchově a vzdělání, tato kniha je určena právě pro Vás. Ukazuje postupy, které se dají okamžitě využít v praxi. Je vhodná pro rodiče, učitele a všechny, kteří chtějí rozšířit své komunikační dovednosti pro zvládání běžných i náročnějších životních situací. Důsledkem osvojení těchto dovedností je udržení dobrých vztahů a pocit vnitřního klidu a sebeúcty.

Knihu jsem zatím nečetl...

Odkaz na vyhledání knihy na heureka.cz

Thomas Gordon: Výchova bez poražených

Kniha amerického psychologa Thomase Gordona, nominovaného na Nobelovu cenu za mír, srozumitelně a názorně popisuje postupy, jak komunikovat s dětmi, jak posílit spolupráci v rodině a jak efektivně řešit problémy.

Knihu jsem zatím nečetl...

Odkaz na vyhledání knihy na heureka.cz


Seriál pro rodiče - aneb co když to může být/jít jinak?

"Seriál pro rodiče" o výchově dětí z webu Nevychova.cz, který je zdarma - stačí zadat svůj email a každé 4 dny vám přijde email s jedním dílem (průvodní dopis + odkaz na video). Přihlásit se k odběru můžete zde. Doporučuji, ony i ty dopisy mají neco do sebe. A asi úplně nejlepší je pouštět si aktuální díl opakovaně každý den, než vám přijde další. Pokud nemáte zájem, nebo spěcháte, odkazy na jednotlivé díly najdete níže.

Poznámky k seriálu

Stáhněte si poznámky. Pomůžou vám zjistit, jestli jdete ve výchově tam, kam chcete. A hodí se i pro špionskou výzvu na konci 1. dílu :-)

 1. Objevte jednu věc, která odděluje frustrované, vyčerpané rodiče od těch milovaných, co si s dětmi rozumí

 2. 3+1 dětské reakce: Ve které poznáte svoje děti?

 3. 3 zabijáci výchovy + 2 řešení: Prokoukněte je. Ať víte, jak vaše výchova dopadne.

 4. 4 - Kouzelný příběh statečné mámy. Martina to dokázala. A víte, co je nového u vás?

 5. Změnu komunikace už jste začali. Stačí jen pokračovat. Podívejte se jak

 6. Proč je tak důležité si s dětmi rozumět

  Svět, kde rodiče nemusí být ze svých dětí zoufalí. A děti nemusí prožívat strach z mámy a táty. Pojďte ho vytvořit. Máte to v rukou

 7. Katka pro vás natočila odpovědi na vaše otázky

  O rodičovském seriálu. A o kurzu Výchova Nevýchovou


Odkazy na vybraná temata


Vybraná videa z YouTube kanálu Nevýchova


Vybraná videa s Naomi Aldort (anglicky)


Dan Mohler - Q&A: How to Discipline Kids in Love


Pomocník na mateřské

"Pomocník na mateřské" z webu Nevychova.cz řeší porozumění těm nejmenším. Pokud na webu Nevýchova.cz zadáte svou emailovou adresu, tak vám co několik dnů přijde průvodní email s odkazem. Přihlásit se k odběru můžete zde. Doporučuji, ony i ty dopisy mají neco do sebe.

 1. Jak s Pomocníkem udělat z mateřské konečně dovolenou

 2. 3 kroky, jak uspat dítě a nestrávit tím celý večer

 3. Jak malému dítěti vysvětlit, že tohle nemůže, aniž bys ho musela věčně okřikovat

 4. Jak na přebalování, aby z toho nebyla akce na hodinu

 5. Jak udělat z uspávání nejhezčí chvilku

 6. Prožij si den z pohledu dítěte. Tvůj prcek ti ještě neumí všechno říct. Ale jedno ví určitě